VS 6020 Pro i konfiguracja dysków

terefercio

Passing Basics
Beginner
16 Wrzesień 2010
18
0
1
Uruchamiam to ustrojstwo i pewne problemy już się rozwiązały powodując nowe dlatewgo pozwolę sobie opisać swoje boje a może ktoś coś podpowie:

Problem 1:
Założyłem do VS 4 nowe dyski + 2 stare (SEGATE: 2TB + 2TB + 2TB + 2TB + WDC:2TB+ 1,5TB)
Jeden stary dysk byl kiedyś używany w QNAPie 439Pro i tu mnie zamurowało.
Jak ten dysk wsadzony był jako 2, 3, 4, 5 lub 6 to VS nie mógł wystartować i zatrzymywał się na Loading Driver.
Co gorsza zgłaszałem kiedyś 439Pro na gwarancję z identycznym objawem i nie mogli naprawić - może już nawet pisałem o ty,
Rozwiązanie 1:
Dopiero gdy wsadziłem go jako 1 to urządzenie ruszyło ale nie moglem się zalogować jako admin / admin bo okazało się ze VS ściągnał skądś - pewnie z dysku ustawienia (logowanie, nazwa, ustawienia sieciowe) z 439-PRO - cóż inteligentna bestia.
Dysk dało się wsadzić jako 6 dopiero po jego sformatowaniu.

Problem 2:
Problem w tym ze teraz nijak nie mogę ustawić konfiguracji wolumenów gdyż wszystkie dyski automatycznie zamontowały sie jako wolumen pojedynczy. Wcześniej jak mi VS zatrzymywał się na Loading Driver to pytał mnie wcześniej na wyświetlaczu jaki typ wolumenu (RAID) instalować - jak już się uporałem z tym starym dyskiem to już o konfiguracje wolumenów nie pyta a z panela dostępnego przez przeglądarkę nie umiem tego ustawić.
Resetowałem ustawienia urządzenia i tez już o wolumen nie pytał. Jak teraz mam ustawić żeby był ciągły, albo paskowy albo jakiś raid?
Rozwiązanie 2:
Problem z konfiguracją dysków rozwiązany ale nie działa to tak chcę.
Należy uruchomić QNAPa bez dysków i szybko wsunąć te których chce się używać i gad zapyta jaki skonfigurować RAID.
Szkoda, że nie ma opcji konfiguracji RAIDA poprzez interface WWW - a może jest ino nie wiem gdzie?
Najgorsze jest to, że jak mam 4 dyski w RAIDzie i wsadzam kolejny to ten kolejny montowany jest jako pojedynczy - to jest bez sensu. Powinna być opcja domontowania go do istniejącego systemu RAID. Ja wiem, że urządzenie musiałoby się namęczyć ale jak kosztuje 6000 zł to niech to robi za mnie :)

Problem 3:
A właśnie - jak wybrać konfigurację działąnia dysków w wolumenie liniowym? Czy jak są montowane jako pojedyncze to to po prostu jest wolumen liniowy czy nie?
A jak to jest jak już mam RAIDA0, 5 lub 6 i domontuje mi się kolejny dysk jako pojedynczy. Jak to wtedy będzie działać?

Problem 4:
Czy np w wolumenie ciągłym da się w razie czego zczytać dane z pojedynczego dysku?