Pomoc Głośna praca wentylatora i duże obciążenie CPU

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Wczoraj zauważyłem, że wentylator w moim QNAPie działa bardzo głośno. Zbiegło się to miej więcej w czasie z ponownym uruchomieniem VM z Home Assistant, ale nie do końca, bo jest kilka godzin różnicy.
HA uruchomiłem wczoraj w godzinach porannych, a wysokie użycie CPU pojawiło się wieczorem.

Tak to wygląda jeśli chodzi o CPU Usage (dane właśnie z HA):
cpu_HA.jpg


A tak wygląda w monitorze zasobów na QNAPie:
cpu_qnap.jpg


Jak widać najwięcej zajmuje proces o dziwnej nazwie mongod - więc tu pierwsze pytanie: co to jest?
I drugie pytanie: co mogę zrobić aby sytuacja wróciła do normy?

Dodam, że poza włączeniem kilka godzin wcześniej VM z HA nic więcej w ostatnich dniach nie grzebałem w QNAPie.
 
Ale napisałem, że nic takiego nie robiłem więc co mam cofnąć? Jedynie co to uruchomiłem VM z HA, ale zrobiłem to kilka godzin wcześniej. Poza tym, ja wyłączę tą VM to procesor i tak dalej jest na takim samym poziomie.
 
No i to był dobry trop. Faktycznie w dockerze działał mi kontroler Omady (który w sumie już od kilku tygodni nie jest porzebny, bo ma wersję HW). Wyłączyłem go i procesor od razu wrócił do normalnego obciążenia. Ale co dziwne to jak go ponownie uruchomiłem to mongod się nie pojawia.
W każdym razie, kontroler ten wywalam i będę "słuchał" czy kiedyś znowu problem nie powróci.
 
Jednak nawet na tą bazę to jest duże obciążenie ja bym sprawdził dlaczego ona działa w "abnormal state" -> "mongodb high cpu usage"

Miałem "problemy" odnośnie wentylatorów i generalnie pilnować czy procesy zainstalowane nie prują się w konsoli z błędami bo obsługa wyjątków jest bardzo kosztowana.
Te ustawienia u mnie spisują się naprawdę bardzo dobrze co do samych wentylatorów.

Zrzut ekranu 2023-10-27 o 18.48.11.png
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. temperatura
  2. *543 pro*